Outdoorové vybavení, sportovní potřeby a oblečení

Váš nákupní košík je prázdný

Objednat | Registrace | Přihlásit se

774 520 130
Po-Čt: 1030-1530 / Pá: 1030-1400

Spací pytel - jak vybrat správný? 1/4

Hlavní stránka / Spací pytel - jak vybrat správný? 1/4

Spacák, jak jen vybrat ten správný? Nechte si poradit odborníky. Podle čeho vybírat?

V prvé řadě podle teplotního určení.

Rozlišujeme spacáky letní, zimní a třísezónní. Něco jako celoroční spacák neexixtuje.

Podle staršího značení se spací pytle označovaly třemi údaji. Horní hranice tepelného komfortu (horní extrémní teplota), hranice tepelného komfortu a dolní extrémní teplota.

Horní extrém udává teplotu, při které začne být nepříjemně teplo při zapnutém spacáku. Tento údaj je v e své podstatě nic neříkající, jelikož tento problém se dá vyřešit rozepnutím spacáku.

Důležitějším ukazatelem je ale hranice tepelného komfortu. Tato hranice nám totiž říká, při jaké při jaké teplotě nám ve spacáku ještě bude příjemně.

Dolní extrém je údaj, který nám říká, při jaké teplotě je ještě spacák použitelný. Tím se myslí, při jaké teplotě nám může ve spacáku být chladno, ale neprobudíme se ráno s omrzlinami. Tento údaj je však pouze spekulativní, jelikož každý pociťuje chlad jinak, v závislosti na zdravotním stavu, otužilosti, psychice a únavě. Také nebere v úvahu hmotnost a fyzickou kondici spáče ve spacáku.

Dále je třeba rozlišovat, jak je člověk na spaní oblečen, či pil alkohol a zda se dobře najedl. Také je velmi důležité si uvědomit, jak je spacák starý, jak často je používán, kolikátý den je v „akci“…

Od roku 2002 pro označení spacích pytlů používáme značení evropské. Evropská norma upravuje značení a dělí jej na čtyři teploty: Horní extrém, komfortní teplota, limitní teplota a extrém.

Tato norma ještě není tak rozšířená, ale při výběru spacáku zohledňuje váhu spáče ve spacáku. Komfortní teplota (Tcomf) je vhodné sledovat standardní ženou kolem 60kg a limitní teplotu (Tlim) by měli sledovat muži kolem 70kg. Jinak evropská norma říká to, co staré značení. Jak jsme výše uvedli, chlad se neměří pouze teploměrem. Velký vliv na pocit chladu má krom výše vyjmenovaných faktorů a teploty vzduchu hlavně vítr. V tabulce najdete, jak výrazně ovlivňuje vítr výslednou efektní teplotu, tedy teplotu, jakou pociťujeme ve skutečnosti.

Široký sortiment outdoorového oblečení a jiného turistického vybavení. Potřeby pro kempování a grilování. Stany, spacáky, turistická obuv, pohorky, batohy a krosny, funkční spodní prádlo, termoprádlo a mnohé další vybavení. Pro cyklisty máme širokou nabídku kol. Nabízíme silniční kola, horská kola celoodpružená nebo hardtaily, treková i krosová kola nebo také dětská kola. Také cyklooblečení a jiné cyklodoplňky a komponenty jízdních kol. Také sportovcům z jiných odvětví nabízíme širokou nabídku sportovního vybavení. U nás si své najdou příznivci všech možných sportů. Tenis, badminton, hokej, fotbal, bojové sporty, snowboard, lyže, in-line i lední brusle… Příznivcům zábavných sportů a kolektivních her jako třeba kuželky, petangue (pétanque) ale také klouzačky, bazény, trampolíny nabízíme širokou nabídku nejrůznějších typů a modelů různých výrobců. Pro děti nabízíme sportovní a outdoorové vybavení v dětských velikostech – dětská kola, dětské outdoorové oblečení, dětskou outdoorovou obuv, odrážedla, dětské cyklo sedačky a tyče, vozíky za kolo. Neustále naši nabídku rozšiřujeme a připravujeme spoustu novinek nejen pro děti, ale i dospělé sportovní a outdoorové nadšence.

Všechny akce platí do odvolání nebo do vyprodání zásob a všechny obrázky u produktů jsou pouze ilustrativní. Kopírovat jakékoliv obrázky, zvukové stopy, videa, texty nebo jejich části bez písemného svolení provozovatele stránek, je přísně zakázáno.