Outdoorové vybavení, sportovní potřeby a oblečení

Váš nákupní košík je prázdný

Objednat | Registrace | Přihlásit se

774 520 130
Po-Čt: 1030-1530 / Pá: 1030-1400

Spací pytel - jak vybrat správný? 3/4

Hlavní stránka / Spací pytel - jak vybrat správný? 3/4

Izolační náplně

Na výplň se požívají nejrůznější vlákna a materiály.

Díky nejmodernějším syntetickým materiálům je možné koupit spacák na spaní v extrémním vedru ale také v extrémních mrazivých podmínkách nebo vlhku. Jsou odolné proti plísním a mikrobům, mohou se prát a jsou vhodné pro alergiky.

Trh nám dnes nabízí velkém množství nejrůznějších vláken a tak se pro výrobu spacích pytlů používají vlákna dutá, mikrovlákna nebo vlákna ve tvaru spirál či jejich kombinace. Tyto kombinace, jinak také směsi, lépe udrží objem vzduchu a lépe se brání proti slehávání.

Mezi vlákny je ale výrazný kvalitativní rozdíl a jako v každém odvětví platí, že za kvalitu se platí.

Velmi levné spacáky jsou určeny pouze pro letní použití a méně náročné akce, tedy sucho a ve stanu. Jen ta nejlepší vlákna se mohou srovnávat s peřím.

Hedvábná vlákna se také používají jako izolace ve spacích pytlích. Avšak častěji než hedvábí, se jako přírodní materiál využívá peří.

Peří je i v dnešní době špičkový izolant, avšak v dnešní době, kdy vyspělé technologie umožňují vyrábět vlákna se skvělými vlastnostmi, se peří dostává pomalu do pozadí. Lidé ale zapomínají, že péřový spací pyte je ale oproti syntetickému výrazně lehčí a skladnější.

Nevýhodou je složitější údržba. Spacák nemůžeme jen tak hodit do pračky, ale je třeba svěřit jeho vyčištění profesionálním prádelnám a čistírnám peří. Také pomalu schne. Další nevýhodou je absorpce vlhkosti, tím se zhoršuje izolace.

Péřový spací pytel se tedy více hodí pro zimní expedice.

Jako výplň se používá prachové husí peří, občas se používá také peří mořských ptáků.

K popisu péřové náplně se používá poměr prachového peří a malých pírek (90:10, 80:20 apod.). Proč je ten poměr tak důležitý?

Samotné prachové peří by se po čase slehávalo a spací pytel by přišel tak o své izolační vlastnosti. Důležitým údajem je tzv. „plnivost“. Vyjadřuje pružnost a rozpínavost peří, tedy schopnost zaujmout maximální objem. Udává se objemově hodnotou, kolik kubických palců (cuin) zaujme jedna unce (28,35 g) peří za přesně daných podmínek. Špičkové čisté prachové peří dosahuje hodnoty 950 až 1000 cuin, nejlepší používané směsi ve spacácích přes 800 cuin. Hodnota pro kvalitní spacák by měla dosahovat minimálně 600 cuin.

V posledních letech používají někteří výrobci peří s teflonovou úpravou, která zvyšuje jeho odolnost proti navlhání.

Konstrukce stěny spacáku

Podle množství izolační výplně a zamýšlené výšky (tloušťky, mocnosti, loftu, zdvihu) spacáku, se odvíjí způsob šití.

Takzvané studené švy vznikají jednoduchým prošitím tkaniny a výplně. Skrz-naskrz. Na kvalitních, expedičních spacácích tyto švy nemají co dělat. Poznají se tak, že prosvítají proti světlu (Slunci či žárovce) či po hmatu.

Teplé švy najdeme na všech lepších spacích pytlích a zajistí se sendvičovým či šindelovým šitím u syntetiky nebo komorovým šitím u peří. Komory zabrání sesypání peří do rohů spacáku.

Nejlehčí spacáky obsahují syntetické materiály, které dobře drží tvar, proto komory nejsou třeba a výroba je levnější.

Tkaniny

Tkaniny, které se v dnešní době používají pro výrobu spacích pytlů, jsou výsledkem výzkumu a dlouhého bádání. Zajišťují pevnost, nízkou hmotnost, voděodolnost a prodyšnost. Ve valné většině jsou syntetické, jen u spacáků do nenáročných akcí se jako vnitřní tkanina někdy používá bavlna (nebo její směsi s polyesterem), protože je pro mnoho lidí nejpříjemnější.

Do extrémnějších podmínek se bavlna nehodí – oproti syntetice je těžší, rychle se špiní, přijímá vlhkost a dlouho schne. Ukazuje se, že vhodně vyladěné husté tkaniny zpomalují výměnu vzduchu ve spacáku, a tak výrazně zlepšují jeho izolační vlastnosti, rychleji se spacák vyhřeje a déle teplo udrží.

Balonový efekt

Balonový efekt je velmi přesný způsob určení, zda je materiál použitý pro výrobu spacáku kvalitní. Pokud rolujeme spacák od hlavy k nohám, mělo by dojít k nafouknutí nesrolované části spacáku. Pokud k nafouknutí nedojde, jedná se o spací pytel určený pro nenáročné podmínky. Když se naopak nafoukne jako balon a je potřeba velká síla na dokončení rolování, pak je materiál velmi odolný proti pronikání vzduchu, a bude tak mnohem lépe chránit vnitřní zahřátý prostor. Odolnost proti pronikání vzduchu však s sebou nese problém s prodyšností vlhkosti. Správnou „kontrolovanou prodyšnost“ mají jen kvalitní, a tedy bohužel drahé materiály, které však zajišťují i dobrou ochranu náplně před mokrem, a proto se investice do nich určitě vyplatí (Gelanots Dryheat, Gore Dry-Loft, Pertex Endurance…).

Největším výkřikem posledních let jsou zcela nepromokavé spacáky, disponující inovativním provedením svrchního materiálu s lepenými švy, což zajišťuje úplnou nepromokavost spacáku. O prodyšnost se pak starají nové lehké materiály určené přímo pro použití na spacích pytlích, známé pod pojmem „nepropro“.

Obal spacáku

Většinou se používá materiál stejný, nebo podobný, který byl použit pro konstrukci spacáku. Je odolný proti špíně, vodě a poškození. Zejména vodáci ocení nepromokavý obal. Praktický je obal se dvěma tkaničkami z obou stran nebo popruhy.

Do obalu se doporučuje spacák pěchovat a ne rolovat, stále stejné rolování spacáku škodí.

Obal slouží pouze pro transport, při skladování doma je nutné, aby byl spacák co nejméně stlačený. Pouze tak si zachová své izolační schopnosti.  

Široký sortiment outdoorového oblečení a jiného turistického vybavení. Potřeby pro kempování a grilování. Stany, spacáky, turistická obuv, pohorky, batohy a krosny, funkční spodní prádlo, termoprádlo a mnohé další vybavení. Pro cyklisty máme širokou nabídku kol. Nabízíme silniční kola, horská kola celoodpružená nebo hardtaily, treková i krosová kola nebo také dětská kola. Také cyklooblečení a jiné cyklodoplňky a komponenty jízdních kol. Také sportovcům z jiných odvětví nabízíme širokou nabídku sportovního vybavení. U nás si své najdou příznivci všech možných sportů. Tenis, badminton, hokej, fotbal, bojové sporty, snowboard, lyže, in-line i lední brusle… Příznivcům zábavných sportů a kolektivních her jako třeba kuželky, petangue (pétanque) ale také klouzačky, bazény, trampolíny nabízíme širokou nabídku nejrůznějších typů a modelů různých výrobců. Pro děti nabízíme sportovní a outdoorové vybavení v dětských velikostech – dětská kola, dětské outdoorové oblečení, dětskou outdoorovou obuv, odrážedla, dětské cyklo sedačky a tyče, vozíky za kolo. Neustále naši nabídku rozšiřujeme a připravujeme spoustu novinek nejen pro děti, ale i dospělé sportovní a outdoorové nadšence.

Všechny akce platí do odvolání nebo do vyprodání zásob a všechny obrázky u produktů jsou pouze ilustrativní. Kopírovat jakékoliv obrázky, zvukové stopy, videa, texty nebo jejich části bez písemného svolení provozovatele stránek, je přísně zakázáno.